عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور سال 1400 تغییر پیدا کرد. اگر قصد مسافرت به کشورهای خارجی دارید، از تمام مقررات و ضوابط عوارض سال جدید مطلع شوید. در صورتی که اولین بار اقدام به سفر خارجی می کنید، با اقدامات لازم و راههای پرداخت آن آشنا شوید. ممکن است شما جزو مشمولین معافیت از پرداخت باشید.

عوارض خروج از کشور

مدارک لازم برای خروج از کشور

شما برای انجام مسافرت خارجی به سه مدرک اصلی نیاز دارید.

گذرنامه: داشتن حداقل 6 ماه اعتبار تا انقضای پاسپورت، کمترین زمان ممکن برای سفرهای خارجی شماست. بعد از این تاریخ شما باید گذرنامه خود را تمدید کنید.

ویزا: بسته به مقصد سفر و نوع ویزای درخواستی دارای اعتبار زمانی مشخصی و قیمت مصوب است.

عوارض خروج از کشور: فیش پرداخت شده از طریق بانک یا سامانه پرداخت عوارض

عوارض خروج از کشور یا مالیات؟

شما برای اینکه از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خارج شوید، بایستی مبلغی را به عنوان مالیات بپردازید. این مالیات سفر در واقع عوارض خروج از کشور نامیده می شود. برخی به اشتباه تصور می کنند مالیات خروج از کشور با عوارض فرق دارد، در حالی که یکی هستند. شما این مبلغ را به حساب خزانه داری کل کشور واریز می کنید.

قیمت عوارض خروج از کشور

عامل اصلی در تعیین هزینه عوارض خروج از کشور به تعداد دفعات سفر شما ارتباط دارد. این مبلغ با افزایش تعداد سفرتان، افزایش پیدا می کند. قانون پرداخت عوارض خروج از کشور از سال 64 در ایران تصویب شد. تعرفه های سال 1400 توسط مجلس شورای اسلامی به صورت زیر تعیین شده است.

تعداد دفعات سفر هزینه عوارض خروج از کشور سال 1400
سفر اول 264 هزار تومان
سفر دوم 396 هزار تومان
سفر سوم 528 هزار تومان

 

عوارض خروج از کشور عراق

سفر به مقصد عراق برای زیارت عتبات عالیات از مسافرت های مرسوم در ایران است. به همین خاطر طی آخرین قوانین زائران عتبات از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند. فقط در مسافرت هوایی مبلغ 45 هزار تومان دریافت می شود. زائران اربعین هم به طور کامل معاف از پرداخت هستند. به منظور سفر هوایی راحت به عراق، بلیط هواپیما را یک ماه قبل از حرکت خود خریداری کنید. 

 

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان

امروزه سفرهای دانشجویی به قصد ادامه تحصیل و مهاجرت بین دانشجویان در حال افزایش است. خوشبختانه با در نظر گرفتن شرایط، دانشجویانی که مجوز تحصیلی دارند، از پرداخت مالیات معافیت هستند. اگر از دانشجویان خارج از کشور هستید برای دریافت معافیت باید به دفاتر کنسولگری ایران در کشور محل تحصیل خود مراجعه و تشکیل پرونده دهید. برای انجام مراحل قانونی به سایت مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی سر بزنید.

 

پرداخت عوارض خروج از کشور

پرداخت عوارض خروج از کشور آسان است. با توجه به تعدا بالای مسافران در فرودگاه و پایانه های مرزی، بهتر است قبل از سفر نسبت به پرداخت هزینه اقدام کنید. بهترین کار اقدام از طریق سامانه سداد است. لازم است پرینت رسید خود را حتما همراه داشته باشید.شما به صورت آنلاین می توانید هزینه عوارض را واریز نمایید. همچنین در سفرهای زمینی می توانید به شعب بانک ملی مرزی مراجعه کنید و هزینه را بپردازید. برای مسافرت هوایی هم امکان پرداخت از طریق خودپردازهای مستقر در فرودگاه امکان پذیر است.

اپلیکیشن پرداخت عوارض خروج از کشور

به تازگی پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق اپلیکیشن نیز امکان پذیر شده است. شما کافیست اپلیکیشن بله و ایوا  را روی موبایل خود نصب و هزینه را به راحتی  واریز کنید. فراموش نکنید شما به هنگام خروج از مرز به رسید پرداخت نیاز دارید. پس پرینت فیش خود را همراه داشته باشید.

مدت زمان اعتبار عوارض خروج از کشور

در نظر داشته باشید اعتبار عوارض پرداختی یک سال است. با اتمام سال، رسید پرداخت عوارض خروج از کشور شما باطل می شود.

برگشت عوارض خروج از کشور

در صورتی که هزینه عوارض خروج از کشور را پرداخت کردید و به هر دلیلی از مسافرت منصرف شدید، امکان برگشت مبلغ شما وجود دارد. در سایت امور مالیاتی کشور، فرم استرداد وجه را کامل کنید تا طی روال اداری پول خود را پس بگیرید. اگر احتمال دارد سفر شما به زودی انجام شود، می توانید با حفظ رسید پرداخت در سفر بعدی استفاده کنید. از طریق سایت سداد می توانید وضعیت پرداخت و استرداد خود را پیگیری کنید.

معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور

به جز دانشجویان و زائران اربعین، بیماران دارای مجوز شورای پزشکی جهت اعزام درمانی، مرزنشینان دارای پروانه عبور،  ساکنین در مناطق آزاد تجاری، ایرانیان مقیم خارج از کشور دارای سابقه شغلی مرتبط با وزارت کار، جانبازان اعزام به درمان و افراد با گذرنامه سیاسی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.